Ny driftsavtale – godt nytt for nytt varmtvannsbasseng

I begynnelsen av juli ble det endelig skrevet en ny driftsavtale mellom Hernes Institutt og Helse Sør-Øst. Avtalen sikrer grunnlaget for videre drift i fire år, og åpner også for en forlengelse på ytterligere fem år.

Befaring: Før sommerferien var formannskapet i Elverum kommune på befaring i det gamle basseng-anlegget på Hernes Institutt. Bassenget i kjelleren i hovedbygget lever på overtid, og skal etter planen erstattes av et nytt basseng med egen inngang.

Det betyr mye for planene om nytt varmtvannsbasseng. Østlendingen skrev om signeringen av den nye driftsavtalen først, og du finner lenke til denne artikkelen nederst i denne saken.

Viktig for basseng-planene

-Dette er viktige og gode nyheter for både pasienter og ansatte hos oss, sier direktør Per Steinar Krogsæter.

Han sier at avtalen også er viktig for arbeidet med bygging og finansiering av det nye varmtvannsbassenget på instituttet.

Gode nyheter: Direktør Per Steinar Krogsæter er glad for at en ny flerårig samarbeidsavtale med Helse Sør-Øst nå er signert.

En slik flerårig horisont på driften er helt nødvendig for at det kan skaffes tilveie en finansiering – i beste fall uten at det blir behov for å bruke den kommunale garantien på 55 millioner kroner som Elverum kommune vedtok for noen uker siden.

Håper på rask byggestart

Instituttet har i flere år hatt tomta for den nye svømmehallen klar, og fortsatt lever håpet om at byggingen kan starte i løpet av 2026, og at et nytt basseng kan være klart i 2027.

-Vi må fortsatt ta noen forbehold, men mange viktige brikker er nå på plass, sier Per Steinar Krogsæter.

Byggetomt for nytt basseng: Ole Jo Kristoffersen er prosjektleder for det nye varmsvannsbassenget som skal ligge rett inntil dagens hovedbygg. Her er han sammen med ordfører Lillian Skjærvik og HI-direktør Per Steinar Krogsæter.

Han gleder seg til denne store investeringen kommer på plass, til glede for både pasienter på instituttet og andre brukergrupper i Elverum som trenger et varmtvannsbasseng.

Her kan du lese Østlendingen sin sak om planer og finansiering av nytt basseng.

Translate »